|
|
Newsletter
|
Dwa oblicza Cejlonu 9 dni / 8 nocyProgram - skrót.Dzień 1 Colombo1.Dzień 2 Wylęgarnia żółwi morskich2, rejs łodzią motorową po rzece Madu3, pozostałości i monmenty Tsunami, Muzeum masek, XVII fort holenderski w Galle4 (UNESCO). Dzień 3 Yala jeep safari5, Rawana – wodospady6, Ella – Mały Szczyt Adama (Punchi Sri Pada (trekking), plantacje herbaty7. Dzień 4 Kąpiel w lokalnym zbiorniku słodkowodnym , rejs katamaranem9, „Weddowie” - lokalni Aborygeni10, świątynia buddyjska - Raja Maha Vihara8, Dzień 5 Słynna droga „18 zakrętów”11, Peradenia – ogrody botaniczne,13 Kandy ze Świątynią Relikwii Zęba Buddy, zwiedzanie miasta Kandy (UNESCO), pokazy ludowe i chodzenia po rozżarzonych węglach12. Dzień 6 Sri Muthumariamman – świątynia hinduistyczna14, Ayurweda – medycyna lokalna15, plantacje egzotyczych gatunków drzew, Dambulla – Złota Świątynia buddyjska.Rangiri17 (UNESCO). Dzień 7 Polonnaruwa – ruiny średnioweczne18 (UNESCO), Minneria – park narodowy (jeden z najpiękniejszych 30 parków Świata CNN). Słonie, ptactwo wodne19. Opcjonalnie: safari wozami drabiniastymi po dżungli i wioskach, rejs katamaranem, wizyta na nielegalnych plantacjach chena, przejażdżka rykszą.
Dzień 8 Sigiriya16 (UNESCO). Dzień 9 Yapahuwa - XIV wieczna twerdza20, Pinnawala – sierociniec słoni21. PROGRAMDzień 1. Przylot – Mt. Lavinia. Przylot, zwiedzanie Colombo, relaks w hotelu. Po przylocie na lotnisko Bandarnayake w miejscowości Katunayake pod Kolombo zostaniecie państwo powitani przez przewodnika i udekorowani girlandami lokalnych kwiatów. Z lotniska zabierzemy uczestników wyprawy do Colombo, największego miasta na Cejlonie i za razem komercyjnej stolicy wyspy. Podczas wycieczki panoramicznej po Kolombo zobaczymy m. in umiejscowiony w ekskluzywnej dzielnicy zwanej "ogrody Cynamonowe" pomnik ojca Narodu Don Stephen Senanayake i Plac Odzyskania Niepodległości, dwa monumentalne centra kongresowe sprezentowane przez naród chiński (BMICH i Centrum Lotusa), budynek ratusza do złudzenia przypominający Capitolio w Hawanie, lecz w mniejszej skali. Nie lada atrakcją jest jedyny na skalę kraju barwny bazar Pettah, przedziwna świątynia Gangaramaya nad jeziorem Bera, Wyspę Niewolników, Galle Face Green, czyli miejską promenadę nad oceanem, ścisłe centrum miasta z wieżami World Trade Center i Bank of Cejlon, kolonialną zabudowę, port handlowy, latarnię morską, świątynie hinduistyczne i kościoły chrześcijańskie jak również meczety. Po zwiedzaniu Kolombo udamy się do wypoczynkowej miejscowości znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie metropolii - Mount Lavinia, gdzie znajduje się piękna plaża oceaniczna usiana kafejkami i restauracjami oferującymi kuchnie całego świata jak również lokalne przysmaki. Kolacja i nocleg w hotelu w Mt. Lavinia. Nocleg w Mt. Lavinia Dzień 2. Mt. Lavinia – Tissamaharma. Wylęgarnia żółwi morskich, rejs łodzią motorową po rzece, szosa szlakiem Tsunami, Muzeum masek, XVII fort holenderski w Galle (UNESCO). Wylęgarnia zółwi morskich.
Farma czy raczej projekt będący inkubatorem dla pięciu gatunków tych gadów wodnych żółwi, które co roku przypływają na piaszczyste plaże Sri Lanki aby złożyć jaja z których ponad czterdziestu dniach wylęgają się żółwie. Takie farmy są częścią programu ochrony żółwi morskich prowadzonego na Sri Lance. Będzie można nie tylko obejrzeć różne gatunki żółwi morskich i lądowych, ale również zobaczymy dopiero, co wylęgnięte z jaj jednodniowe żółwie przygotowywane do wypuszczenia do Oceanu.
Po wizycie na farmie żółwi, po drodze będziemy mogli zobaczyć (w zależności od sezonu) zbieraczy todi – nektaru z kwiatków palm kokosowych, będącej głównym półproduktem stosowanym przy wytwarzaniu araku – lokalnego alkoholu jak również syropu kokosowego czy cukru kokosowego. Zbieracze przemieszczają się pomiędzy kolejnymi palmami po specjalnych sznurkach kokosowych – widowiskowe przeżycie. Po drodze do Galle zajedziemy do niewielkiego portu na rzece Madu, skąd rozpocznie się safari łodzią motorową po rzece Madu na której znajduje się 66 wysp i wysepek, z czego część zamieszkała jest przez ludzi. W czasie safari będzie można podejrzeć codzienne, proste życie mieszkańców delty Madu zajmujących się głównie rybołówstwem, pozyskiwaniem krabów i krewetek, wyławianiem rzecznego piasku na potrzeby przemysłu budowlanego. Częstym widokiem są roześmiane dzieci kapiące się w płytkich i ciepłych wodach rzeki, kobiety piorące ubrania na brzegu, czy rybaków przygotowujących swe łodzie do rejsu na Oceanie. Nie lada atrakcją jest masaż stup połączony z pillingiem na farmach ryb (dodatkowo płatne ok 1. USD za 20 min). Karpio podobne oczyszczą z precyzją stopy ze zbędnego naskórka. W czasie rejsu zaplanowana jest wizyta na wyspie cynamonowej, gdzie baba i dziad cynamonowy kultywują tą jedną z najpopularniejszych przypraw na świecie. Obejrzymy sposób pozyskiwania cynamonu, jak również dowiemy się w jaki sposób na Sri Lance buduje się dachy z liści palmowych. Na specjalne życzenie - udamy się na wyspę gdzie znajduje się niewielka świątynia buddyjska gdzie będzie można zajrzeć do cel mnichów tam mieszkających, obejrzeć budynki gospodarcze czy spróbować pobawić się z wiewiórkami gigantycznymi zamieszkującymi teren świątynny. Kolejną ciekawą atrakcją wycieczki będzie wizyta w największym na Sri Lance muzeum masek w Ambalangodzie. Maski mają na Sri Lance szczególne znaczenie - używa się ich w rytualnych tańcach, ludowym lecznictwie a także na co dzień celem odstraszenia złych lub zdobycia przychylności dobrych duchów. Następnie udamy się do czynnej kopalni kamieni księżycowych, gdzie będzie można zobaczyć, w jakich warunkach wydobywane są na Sri Lance kamienie szlachetne i półszlachetne, obejrzeć kolekcje minerałów, przyjrzeć się technikom wykonywania biżuterii i ew. nabyć gotowe wyroby lub same kamienie szlachetne i półszlachetne. Z kopalni udamy się malownicza droga położoną tuz nad brzegiem oceanu do Hikkaduwa, popularnej miejscowości wypoczynkowej, kiedyś ulubionego miejsca spędzania czasu przez hippisów. Po drodze zatrzymamy się na chwile przy statui Buddy ufundowanej przez rząd japoński na pamiątkę Tsunami. Zobaczymy tez pomnik ofiar tsunami. Galle
Z Hikkaduwa udamy się do Galle, gdzie znajduje się XVII wieczny port wybudowany prze Holendrów i Anglików (znajduje się na liście dziedzictwa ludzkości UNESCO) Tego dnia zaplanowane jest zwiedzanie murów obronnych, bastionów ale przede wszystkim przyglądanie się atmosferze tego najbardziej kosmopolitycznego skrawka wyspy jak i kolonialnej architekturze.
Transfer i nocleg w hotelu w Tissamaharama. Dzień 3. Tissamaharama – Ella. Yala jeep safari, Rawana – wodospady, Mały Szczyt Adama (trekking), plantacje herbaty. Poranne Yala Safari w parku Narodowym Ruhunu.
Wyjazd wczesnym rankiem przed śniadaniem z hotelu. W parku poruszamy się samochodami z napędem na 4 koła, safari po parku narodowym Yala (Ruhunu National Park) W Yala można zobaczyć dzikie słonie, dziki, sarny, jelenie, małpy (makaki i Hulmany – rodzaj małp z rodziny koczkodanowatych), zające, pawie, bociany, dławigady indyjskie, czaple, żołny, orły, zimorodki, papugi, dzioborożce, pytony, kobry, krokodyle różańcowe i błotne, lori wysmukłe, wargacze, szakale, lisy, sowy, warany paskowane i lądowe, papugi, gołębie zielone, bawoły wodne lecz główną atrakcją są lamparty, które za zwyczaj można spotkać przed zachodem słońca lub wczesnym rankiem. Po parku poruszamy się otwartym samochodem z napędem na 4 koła (zwykle jest to prosty jeep) z kierowcą. Safari trwa ok. 3 godziny i kończy się ok 9.30 rano. Powrót do hotelu, krótkie odświeżenie i ruszamy dalej.
Wodospady Rawana.
Wodospady Rawana . To jedne z najwyższych na wyspie. Jest to miejsce, gdzie demon Rawana przetrzymywał Sitę, żonę Ajodii. Wokół wodospadów zwykle gromadzi się dużo lokalnych turystów, jak i przybyszów z zagranicy. Wspólna kąpiel w kaskadach wodospadu jest możliwa. Mała Góra Adma: Little Adam’s Peak (Punchi Sri Pada). Góra zawdzięcza swą nazwę podobieństwu do Góry Adama, gdzie corocznie odbywają się pielgrzymki do miejsca, w którym swój odcisk pozostawił olbrzym. Każda z religii przypisuje swym idolom odcisk stopy – chrześcijanie i muzułmanie uważają, że zostawił tam odcisk Adam lub św. Tomasz, podczas gdy buddyści mają pewność, iż jest to odcisk stopy Buddy, podczas gdy hinduiści twierdzą, że odcisk pozostawił Siwa. Wejście i zejście nie zajmie więcej niż godzinę do półtorej. Nocleg w Ella. Dzień 4. Ella - Mahiyanganaya. Relaks, kąpiel , rejs katamaranem, „Weddowie” - lokalni Aborygeni, świątynia buddyjska, Raja Maha Vihara. Poranna wizyta w Mahiyangana Raja Maha Vihara, starożytna świątynia buddyjska, miejsce wizyty Buddy. Jedna z tzw. „Solosmasthana”, 16 świętych, religijnych miejsc na Cejlonie. Tego dnia czeka nas również kąpiel i rejs katamaranem po Sorabora Wewa, jednym z tysięcy sztucznych zbiorników wodnych budowanych przez królów lankijskich III w. p.n.e. Znajduje się tu też unikalna na skalę kraju śluza kamienna dostarczająca wodę na pobliskie pola uprawne. Po porannej kąpieli udamy się na spotkanie z Weddami i szefem wioski lokalnych Aborygenów. Pokażą nam w jaki sposób rozpalają ogień bez użycia zapałek, w jaki sposób polują na warany, w jaki sposób na jelenie. Będzie można nauczyć się strzelać z łuków do celu, jak również poznać ciekawe rytuały związane z życiem w dżungli. We wiosce panuje przyjacielska atmosfera aczkolwiek Weddowie unikają pokazywania swoich kobiet. Mahiyangana Raja Maha Vihara, starożytną świątynię buddyjską w Mahiyangana, Sri Lanka. Uważa się ją za miejsce pierwszej wizyty Gautama Budda na wyspę i jest jedną z Solosmasthana, z 16 świętych miejsc religijnych w Sri Lance. Obecnie świątynia jest również istotna ze względu na jej archeologiczne znaczenie. Nocleg w Mahiyanganaya. Dzień 5. Mahiyanganaya – Kandy. Słynna droga „18 zakrętów”, Kandy ze Świątynią Relikwii Zęba Buddy, Peradenia – ogrody botaniczne, zwiedzanie miasta Kandy (UNESCO). Słynną serpentyną “18 bends” z zapierającymi dech w piersiach widokami udamy się do Kandy, dawnej I za razem ostatniej stolicy Sri Lanki. Świątynia Relikwii Zęba Buddy - Sri Dalada Maligawa. Święte miasto dla buddyjskich mieszkańców Sri Lanki gdzie znajduje się Świątynia Relikwii Zęba Buddy. W Kandy czeka nas wizyta w Świątyni Zębea Buddy – Sri Dalada Maligawa. Świątynię wybudowaną w XVI w. chroni obecnie złoty dach podarowany w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przez Japończyków. W zależności od pory będziemy mogli uczestniczyć w rytuałach dar czynnych zwanych “pudzia” lub w spokoju zwiedzić obiekt, obejrzeć zmumifikowanego słonia Raja, który nosiła Zęba Buddy podczas procesji religijnych odbywających się do dziś w Kandy zwanych Esala Perahera. Podczas wizyty w Kandy zajrzymy również do świątyń bogów i bogiń hinduistycznych znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu Świątyni Relikwii Zęba Buddy. Zobaczymy świątynie bogini Pattini, boga Natta czy Gamidary. Będzie można przyjrzeć się codziennym czynnościom religijnym w tym najpopularniejszym wśród wyznawców buddyzmu na wyspie kompleksie świątynnym. Dalada Maligawa to najważniejsza na wyspie świątynie Buddyjska, wybudowana pod koniec XVII wieku stanowi centrum pielgrzymowania dla wyznawców buddyzmu ze Sri Lanki jak również z innych krajów, gdzie znana jest doktryna buddyjska Terawada. Na uwagę zasługuje mnogość świątyń wybudowanych wokół tej, w której znajduje się relikwia Zęba Buddy, gdyż nie daleko znajduje się kilka kościołów chrześcijańskich jak również meczet. Peradenia – ogrody botaniczne. Udamy się z wizytą do Królewskich Ogrodów Botanicznych w Peradenia. Na obsza ze 70 ha, założony został w XIV w. jako królewski ogród - przez królów syngaleskich a zmieniony do obecnej postaci ogrodów botanicznych przez Brytyjczyków w 1821 roku. Rośnie tu ponad 4 tysiące drzew, w tym wiele rzadkich gatunków, jak również endemity. Znajdziemy tu drzewa armatnie, kiełbasiane świeczkowe, duriany, spektakularne tekomy proste, styftie, największe bambusy świata czy palmy o największym kwiatostanie – pióropuszowe. Można zobaczyć kokę, strzałkowce, wybujałe krotony, wszędobylskie bugenwille, palmy podróżnika czy arakonetowe. Jawajskie palmy z rozłożystymi korzeniami między którymi spędzają czas zakochani. Ogród z orchideami przedstawia najpiękniejsze odmiany hybrydowe tych storczyków. Wiele pięknych krajobrazów dla miłośników robienia zdjęć Na koniec dnia pokaz tańców ludowych, teatralnych, magicznych, uzdrawiających połączony z chodzeniem po rozżarzonych węglach, połykania ognia i smarowania nim nagiego ciała. Nocleg w Kandy. Dzień 6. Kandy - Dambulla. Zakupy, Sri Muthumariamman – świątynia hinduistyczna, Ayurweda – medycyna lokalna, plantacje drzew, Dambulla – Złota Świątynia buddyjska.Rangiri (UNESCO) Zakupy. W Kandy warto rozejrzeć się za szafirami, rubinami i innymi kamieniami jubilerskimi. Znajdują się tu liczne szlifiernie i zakłady jubilerskie obrabiające kamenie skupowane z kopalni kamieni w Rathnapura. W Kandy można również odwiedzić zakłady zajmujące się produkcją batików – tkanin farbowanych metodą woskowania. Zakłady rzeźbiarskie czy outlety sprzedające w korzystnych cenach markową odzież z lankijskich szwalni również są w programie wycieczki. Sri Muthumariamman – świątynia hinduistyczna. W Matale w miarę możliwości zwiedzimy niezwykle barwną świątynie powstałą na skutek uleczenia epidemii ospy wiecznej w niegdysiejszym obozie przejściowym dla plantacyjnych robotników z Indii. Ayurweda – medycyna lokalna. Po drodze zatrzymamy się w ogrodach ajurwedycznych aby dowiedzieć się co nieco na temat Ajurwedy, unikalnego systemu medycznego wykorzystywanego do dziś w Indiach i na Sri Lance. Ajurweda
Ajurweda zawitała do Sri Lanki z Indii i obecnie ma formę nauki zapisanej w pismach ajurwedycznych. Równolegle z systemem medycyny ajurwedycznej na Sri Lance powstał nurt medycyny ludowej. Oba one się przeplatają w codziennej praktyce, niejednokrotnie rozwiązując nie możliwe do rozwiązania problemy z punktu widzenia medycyny konwencjonalnej. Wizyta w ogrodach ajurwedycznych pozwoli zaobserwować mnogość dostępnej na Sri Lance flory, sposoby w jaki jest wykorzystywana do leczenia. Podczas przechadzki po ogrodach będzie można zobaczyć jak rośnie pieprz, kawa, cynamon, kardamon, kakao, kurkuma, wanilia, gałka muszkatołowa itp. Będzie można się dowiedzieć jak poszczególne rośliny wpływają na nasz organizm oraz spróbować pokazowego masażu ramion lub nóg z użyciem oleju Siddartha. W drodze do Dambulla można zobaczyć rozmaite plantacje drzew takich jak machoń, tek, palisander, heban itp. Dambulla – Złota Świątynia Rangiri. (UNESCO) Tego dnia odwiedzimy świątynię Rangiri w Dambulla. Znajdują się tam dwie części - nowoczesna, wybudowana pod koniec XX wieku z gigantyczną statuą Buddy w mudrze darmaczakra oraz instalacjami odwzorowującymi uczniów Buddy, sztuczną skała, muzeum buddyjskim i innymi przybytkami. Mnich zarządzający tym przedziwnym wytworem buddyjskiej myśli architektonicznej prowadzi również rozgłośnię radiową, wydawnictwo gazet, stację telewizyjną, fundację oraz uniwersytet buddyjski. Jednak nowoczesna część Dambulla nie jest naszym celem. Udamy się na niewielkie wzniesienie, gdzie w jaskiniach podzielonych na pięć grot znajduje się świątynia buddyjska założono przez króla Wlagambahu w I w. p.n.e. Tam znajduje się 150 statui Buddy i kilkanaście innych statuetek królów i możnowładców lankijskich z różnych epok jak również posągi bogów hinduistycznych oraz liczne statuetki bodhisattwy. Transfer do Dambulla, nocleg. Dzień 7. Dambulla drugi dzień. Polonnaruwa – ruiny średnioweczne (UNESCO), Minneria – park narodowy (Jeden z najpiękniejszych 30 parków Świata CNN). Słonie, ptactwo wodne. Polonnaruwa – ruiny (UNESCO) Stolica Sri Lanki z okresu pomiędzy X a XII w n.e. Ruiny Polonnaruwa to fascynujący przykład jednej z najlepiej na świecie rozwiniętych cywilizacji wodnych. Obejrzymy ruiny siedmiopiętrowego pałacu króla Parakramabahu, dawny urząd rady ministrów, łaźnie i baseny królewskie, świątynię penisa Sziwy, święty kwadrat ze świątyniami Tupa Rama, Hatadage, Atadage, Vatadage, Nissnkamala Mandapa, Gal Pota (kamienną księgę) i nieznanego pochodzenia świątynię postawioną za pewne w darze od innego narodu. udamy się do Gal Vihara, gdzie znajdują się uznawane za najpiękniejsze na wyspie statuetki Buddy wyrzeźbione w skale. Polonnaruwa znajduje się na liście dziedzictwa ludzkości UNESCO. Minneria Po południu udamy się do Parku Narodowego Minneria na safari jeepami. Znajduje się on na liście 30 najpiękniejszych parków świata CNN. Podczas safari można zobaczyć jedne z największych na świecie stad słoni elephas maximus maximus. Liczebność stad dochodzi do 400 sztuk. Krajobrazy zapierają dech w piersiach, gdyż pasące się słonie na tle niebieskich wód zbiornika harmonizują z błękitem nieba i całą gamą barw pastwisk przechodzących łagodnie z koloru żółtego w soczystą zieleń. Słonie przyzwyczajone są do obecności jeepów, więc bliskie kontakty są możliwe. Oprócz słoni w parku można zaobserwować wiele różnych ptaków, w tym zimorodki, żołny, orły, bociany, czaple, dławigady indyjskie, dzioborożce i inne. Lub opcjonalnie zamiast Minneria: Chena cultivation: Wyprawa do usianej siedliskami ludzkimi dżungli, gdzie na nielegalnych plantacjach zwanych „chena” uprawia się wiele roślin wydających płody rolne. Plantacje powstają jako osiedla ludzkie w wielu miejscach na wyspie, po czym stają się wioskami. Mieszkańcy żyją tam głównie zajmując się pilnowaniem pól powstałych metodą „slash & burn” przed dzikimi zwierzętami takimi jak słonie, dzikie świnie, sarny i wiele innych. Do plantacji dopłyniemy katamaranem po starożytnym zbiorniku wodnym do którego dowiozą nas wozy drabiniaste zaprzężone w woły – jedyna metoda transportu podczas ulewnych deszczy nawiedzających ten rejo Sri lanki w grudniu i styczniu. Podczas wizyty na plantacjach zobaczymy metody oczyszczania ryżu, pozyskiwania mleka kokosowego z orzechów, zobaczymy w jaki sposób miejscowe kobiety pomagają mężczyznom w budowie prostych chat z łajna krowiego zmieszanego z gliną poprzez wyrabianie plecionych kokosowych dachów. Na prymitywnej kuchni gospodyni przygotuje wyborne placki wraz z pol sambol – ostrą pastą z chilli i cebuli z dodatkiem miejscowych ziół. Napijemy się wywaru z belli mal – jednej z roślin stosowanych w medycynie ajurwedycznej. Powrót do cywilizacji tuk tukami. Transfer do Dambulla, nocleg. Dzień 8. Sigiriya - Dambulla Relax, Sigiriya twierdza (UNESCO). Po śniadaniu I relaksie w hotelu udamy się do podnóży góry Sigirija, gdzie zacznie się wspinaczka na szczyt. Wysokość do pokonania ok. 200 metrów w pionie, głównie po schodach i ścieżkach. Skała była zamieszkania już od tysiącleci, natomiast najbardziej widocznym efektem działalności człowieka są ruiny miasta z V wieku naszej ery, wraz z zachowanym i do dziś dobrze funkcjonującym systemem hydraulicznym. Ze szczytu góry rozciąga się widok na pobliską dżunglę, pola ryżowe, ogrody fontann i baseny, koło których wcześniej przechodziliśmy oraz można zobaczy gigantyczną statuę Buddy w mudrze - przyjdź do mnie nie lękaj się. Można zobaczyć po drodze jaskinie z pozostałościami fresków z okresu panowania rozpustnego króla Kassjapy. Lwia platforma otwiera wejście na sam szczyt. Wejście i zejście zajmie nam ok. 2,5- 3 godzin, przy czym osoby mające lęk wysokości mogą mieć problemy z dotarciem na sam szczyt. Obie opcjonalne atrakcje możliwe tego dnia.
Opcjonalnie (1):
Chena cultivation: Wyprawa do usianej siedliskami ludzkimi dżungli, gdzie na nielegalnych plantacjach zwanych „chena” uprawia się wiele roślin wydających płody rolne. Plantacje powstają jako osiedla ludzkie w wielu miejscach na wyspie, po czym stają się wioskami. Mieszkańcy żyją tam głównie zajmując się pilnowaniem pól powstałych metodą „slash & burn” przed dzikimi zwierzętami takimi jak słonie, dzikie świnie, sarny i wiele innych. Do plantacji dopłyniemy katamaranem po starożytnym zbiorniku wodnym do którego dowiozą nas wozy drabiniaste zaprzężone w woły – jedyna metoda transportu podczas ulewnych deszczy nawiedzających ten rejo Sri lanki w grudniu i styczniu. Podczas wizyty na plantacjach zobaczymy metody oczyszczania ryżu, pozyskiwania mleka kokosowego z orzechów, zobaczymy w jaki sposób miejscowe kobiety pomagają mężczyznom w budowie prostych chat z łajna krowiego zmieszanego z gliną poprzez wyrabianie plecionych kokosowych dachów. Na prymitywnej kuchni gospodyni przygotuje wyborne placki wraz z pol sambol – ostrą pastą z chilli i cebuli z dodatkiem miejscowych ziół. Napijemy się wywaru z belli mal – jednej z roślin stosowanych w medycynie ajurwedycznej. Powrót do cywilizacji tuk tukami.
Opcjonalnie (2):
Przejażdżka na grzbiecie słonia.
W okolicach ośrodka Pinnawala można równierz skorzystać z możliości przejażdżki na słoniu azjatyckim na oklep. Na życzenie klieta słoń zejdzie do strumienia, gdzie można będzie go wymyć łupiną orzecha kokosowego jak rówież doświadczyć wysokociśnieniowego rysnic z trąby słonia.
Transfer do Yapahuwa, nocleg. Dzień 9. Yapahuwa – Zachodnie Wybrzeże. Yapahuwa - XIV wieczna twerdza, Pinnawala – sierociniec słoni. Tajemnicze Królestwo Yapahuwa. Powstałe w XIII wieku naszej ery królestwo z fortecą na szczycie wznoszącego się na 90 metrów monolitu skalnego jest porównywane przez historyków do Sigirii, jednak trzeba przyznać, iż rozmachem ustępuje pałacowi króla Kassjapy. Jednak przed pokonaniem twierdzy posilimy się w luksusowym hotelu, którego właściciel stworzył potrójny raj. Otóż Niemiec odnalazłszy Sri Lankę – zalazł swój raj. Podczas podróży po wyspie odnalazł Yapahuwa, którą nazwał rajem w raju i postanowił wybudować w rajski resort w samym środku. Warto obejrzeć dokonania tego inwestora. Na szczyt twierdzy wchodzi się bardzo stromą klatką chodową. Po drodze znajduje się sanktuarium Relikwii Zęba Buddy, podczas gdy na sam szczyt, z którego rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki wchodzi się serią mniejszych lub większych kamiennych klatek schodowych. Po drodze mijamy wiele jaskiń, niegdyś służących za schronienie mnichom buddyjskim a teraz umożliwiają zaznania chwili intymności zakochanym parom złaknionym intymności. Na jednym z tarasów znajduje się niewielka świątynia buddyjska, której kaplica zamknięta jest zazwyczaj na zamek, lecz przy odrobinie szczęścia można znaleźć mnich, który niewiarygodnie dużym kluczem otworzy wrota. Na uwagę zasługują bogato rzeźbione balustrady z lwami w chińskim stylu, jakich nie można spotkać w innych częściach kraju. Na szczycie góry jak również po drodze znajduje się wiele platform z których można podziwiać okolice w wielu kierunkach jak również masyw górski – kacza skała. Wizyta w Pinnawala, To znany i jedyny na świecie sierociniec słoni, gdzie obecnie wychowuje się ponad 90 podopiecznych. Niektóre z nich osiągnęły dojrzały jak na słonia wiek 50 lat. Słoni nie można wypuścić do rezerwatów przyrody na wyspie, gdyż w najlepszym wypadku zdechłyby z głodu a w najgorszym mogły by siać trwogę wśród okolicznych mieszkańców, gdyż słonie oswojone z obecnością człowieka będą zawsze do niego lgnęły. Podczas wizyty w Pinnawala można obejrzeć karmienie słoni mlekiem, możliwość skorzystania (opcjonalnie) z karmienia dorosłego słonia owocami. Jest to okazja do zrobienia ciekawych zdjęć, gdyż gigantycznemu ssakowi wkłada się kawałki owoców wprost do paszczy, kładąc je delikatnie na różowy jęzor. Ssak najwyraźniej stoi zachwycony takim systemem pozyskiwania pożywienia, gdyż w warunkach naturalnych musi codziennie przemierzać wiele kilometrów w poszukiwaniu pastwisk ponieważ jeden osobnik może zjeść ok 200 kg masy zielonej, owoców, drzew, warzyw codziennie a zajmuje się jedzeniem przez 80% czasu swojego życia.
W czasie wizyty zobaczymy również przejście słoni do wodopoju, pobliskiego strumienia Ma oya. Tam słonie zażywają codziennej kąpieli, jak również młode kąpiąc bawią się wchodząc w nieskończone i zabawne sprzeczki oraz walkę na trąby, tudzież zapasy. W ośrodku znajduje się również wolny wybieg dla słoni, gdzie jedyną granicą pomiędzy człowiekiem a olbrzymami są kamienne głazy. W sumie na terenie ośrodka przebywa ok 90 osobników elephas maximus maximus w różnym wieku i różnej płci. Ośrodek pełni ważną rolę w badaniach nad tymi największymi na ziemi ssakami lądowymi, w szczególności przyczynia się do rozrodu co w późniejszym czasie skutkuje zwiększeniem liczebności osobników żyjących na Sri Lance. To największy tego typu ośrodek na Ziemi. Warto przyjrzeć się i samemu ocenić codzienny rygor i poczynania obsługi niż polegać na często sprzecznych opiniach internautów. Transfer do hotelu na plaży. Koniec wycieczki objazdowej. |