Newsletter


 STRONA GŁÓWNA > CO WARTO OBEJRZEĆ > Wycieczki > Pielgrzymkowa 14 dni / 13 nocy

Dzień Nr. 1.

Przylot na lotnisko w Katunayake. Odbiór z lotniska przez przewodnika / kierowcę. Transfer do hotelu w Negombo. Odpoczynek w hotelu, korzystanie z plaży, hotelowego basenu.


Kolacja, 1. noc w Negombo (2 noce).

 

Dzień Nr. 2.

Msza w kościele NMP w Negombo lub w innym wybranym, zwiedzanie miasta w tym wycieczka po targu rybnym. Jest to typowy azjatycki targ, gdzie sprzedawcy i rybacy wystawiają wszelkiego rodzaju owoce morza. Negombo znane jest z jednych ze smaczniejszych na wyspie krewetek.

 

Wizyta w pozostałościach fortu, gdzie znajduje się również czynne do dzisiaj więzienie. Targ rozwija się do wioski rybackiej, gdzie w odnogach kanału Hamiltona cumują rybackie łodzie. Flotylla łodzi z charakterystycznymi prostokątnymi żaglami robi wrażenie szczególnie o zachodzie słońca. Zwiedzanie Bazyliki Matki Bożej Lankijskiej w Ragama.

      

https://www.youtube.com/watch?v=fsyILZsaf_o

https://www.youtube.com/watch?v=0LVzVuILnbY

Na zakończenie zwiedzania Negombo i okolic zobaczymy ważne miejsce kultu religijnego, Kościół Rzymsko Katolicki Bolawalana Roman Catholic Church w Negombo.

Opcjonalnie:

Rejs po Kanale Hamiltona łodzią motorową.

Lunch w restauracji.

Relaks, kolacja i nocleg w hotelu na plaży.

 

2. i ostatnia noc w Negombo (2 noce), hotel na plaży, basen.

 

Dzień Nr. 3.

Poranna Msza. Wyjazd do Anuradhapura. Po drodze wizyta w ważnym miejscu kultu religijnego wyznawców hinduizmu, świątyni Munneswaram. To jedno z pięciu najważniejszych miejsc kultu boga Siwy. W bezpośredniej bliskości świątyni znajdują się również inne dedykowane bogini Kali, bogom Ganeshowi i Ayyanayakowi.  Zwiedzanie starożytnego miasta Anuradhapura z okresu IV w. p.n.e. do X w.n.e. Główne atrakcje to monumentalne stupy, najwyższe po piramidach egipskich budowle należą do trzech klasztorów: Jetawanaramaya, Ruwanwelisaya i Abhayagiria.

Zobaczymy również ruiny starożytnego miasta mnichów buddyjskich, baseny, w których mnisi dokonywali ablucji, świetnie do dziś zachowany kamień księżycowy, jak również najstarsze na świecie potwierdzone historycznie drzewo, zasadzone przez mniszkę Sangamitę – odszczepkę drzewa, pod którym w Indiach oświecił się Budda. Ciekawym aspektem jest możliwość podejrzenia codziennego życia Lankijczyków związanego z rytuałami buddyjskimi. Zajrzymy również do Issurumunia – najstarszego na wyspie klasztoru, gdzie z góry, na której usytułowana jest biała Dagoba rozpościera się wspaniały widok na okoliczne tereny pokryte dżunglą, sawanną i plantacjami.Opcjonalnie:

Lunch

Zwiedzanie Mihintale, miejsca, gdzie po raz pierwszy został zaprezentowany przekaz buddyjski na wyspie. Znajdują się tu położone na wzniesieniach dagoby, do których można za równo dotrzeć wygodnymi schodami jak i wspiąć się po wyrzeźbionych w skale stopniach.


W okolicy znajduje się również klasztor, gdzie można spotkać małych mnichów podczas ich codziennych zajęć, są tu ruiny refektarza jak i starożytne inskrypcje odnoszące się do zasad biurokracji w tym pierwszym rezerwacie na Świecie.  

Relaks, kolacja, nocleg w hotelu.

1. i ostatnia noc w hotelu w Anuradhapura lub w okolicach (1 noc).

 

Dzień Nr. 4

Poranna msza w sanktuarium NMP w Madu. Zajduje się tu cudowna figura Matki Bożej Dobrego Zdrowia. Matka Boska jest przychylna tym, którzy zostali ukąszeni przez węża.


Po zakończeniu udamy się do Mannar gdzie znajduje się m. in. potężny baobab zasadzony przez Arabów a przywieziony tu z Afryki, Katedra, ruiny fortu portugalskiego, rozbudowanego w późniejszym okresie przez Holendrów. Ciekawostką są wolno chodzące osły przywiezione do Mannar z Somalii.


W sąsiedztwie jest wioska założona przez Polaka, oblata Maryi Niepokalanej, Andrzeja Cierpkę. Zwiedzimy kościół jak również będzie można zrobić sobie zdjęcia pamiątkowe pod pomnikiem księdza, znajdującym się przy wjeździe do wioski. W drodze do Habarana przejedziemy przez Sanktuarium Przyrody – Madu Road National Park, gdzie przy odrobinie szczęścia będzie można zobaczyć wiele gatunków ptaków, w tym orły, sokoły, myszołowy. Licznie występują jelenie axis jak również można spotkać słonie elephanus maximus maximus.


Opcjonalnie:

Zwiedzanie świątyni hinduistycznej Thiruketheeswaram nad którą góruje okazała kopuła. Mężczyźni do świątyni wchodzą z odsłoniętymi torsami.

1. Noc w Habarana (2 noce).

 

Dzień Nr. 5

Poranna msza. Przejażdżka wozami drabiniastymi zaprzężonymi w woły przez lokalną wioskę do pobliskiego zbiornika wodnego. Z brzegu zabierze was katamaran, którym przepłyniecie na drugi brzeg. Podczas rejsu można zaobserwować wiele różnych gatunków ptactwa wodnego, orły i sokoły, warany pręgowane i inne zwierzęta. Na brzegach niejednokrotnie rodziny z dziećmi zajmują się swoją codziennością.


Na drugim brzegu czeka was wizyta na plantacjach „czena” – nielegalnych skrawkach ziemi zabranych dżungli przez człowieka za pomocą metody „ciąć i palić”. Życie na takich plantacjach nie jest łatwe, gdyż niejednokrotnie stają się one celem ataków dzikich słoni i innych zwierząt pragnących zdobyć pożywienie rosnące na polach uprawnych. Mieszkańcy przygotują na ogniu placki kokosowe z pol – sambol, specjalną pastą z wiórek kokosowych, cebuli, chili i soli. Można pomóc im w codziennych czynnościach. Pokażą, w jaki sposób produkują dachówki z liści palm kokosowych czy w jaki sposób czyści się ryż pozyskiwany z pobliskich pól. W prostym obejściu z patyków i gliny wysuszonej po zmieszaniu z krowimi odchodami rośnie wiele egzotycznych owoców, mieszkańcy opowiedzą o ich naturze i zastosowaniu. 


Z plantacji zabiorą was tuk tuki do miejsca skąd rozpocznie się safari na grzbiecie słonia azjatyckiego. Po spotkaniu z kierowcą na głównej drodze udacie się do Sigirija, która będzie waszym kolejnym punktem zwiedzania tego dnia.


Po południu zwiedzanie Sigiriya, masywu skalnego, na którego szczyt prowadzą schody wybudowane w V w. n. e. przez Króla Kassjapę. Twierdzę otaczały baseny kąpielowe, studia urody, sztuczne strumienie, fontanny, zamki na wodzie, jak również mury obronne i fosy. Zabytek znajduje się na liście dziedzictwa ludzkości UNESCO a rozmach imponującego projektu wprawia niektórych w osłupienie. Znajdują się tu freski obrazujące niebiańskie dziewice – kurtyzany królewskie sprowadzane tu z całego świata.


Opcjonalnie:

Masaż ajurwedyczny w centrum spa. Habarana znana jest z doskonałych masaży z użyciem specjalnych ziołowych i leczniczych olejów. Ośrodki oferują masaże relaksujące jak i wspomagające pracę układu mięśniowo kostnego Sheerodara to swecjalny masaż połączony z powolnym sączeniem oleju ajurwedycznego na czoło. Warto spróbować.  Medycyna ajurwedyczna praktykowana jest od tysięcy lat na Sri Lance i w Indiach.  

Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

2. i ostatnia noc w Habarana (2 noce).

 

Dzień Nr. 6

Poranna msza w Sigiriya. Zwiedzanie świątyni Buddyjskiej w Dambulla. Jest to świątynia zlokalizowana w jaskini. Pierwsza z figur została wyrzeźbiona w skale. Obecnie znajduje się tam 150 figur Buddy oraz liczne posągi Bodhisatwów oraz królów lankijskich jak również statuy bogów hinduistycznych. Świątynia, zwana złotą „Rangiri” została powołana do życia w I w. p.n.e., lecz pozłocona przez ostatniego z wielkich władców Polonnaruwy, króla Nissankamala w XII w n.e. Do świątyni znajdującej się na liście dziedzictwa ludzkości UNESCO prowadzi droga pod górę, która rozpoczyna się na placu gdzie mieszczą się wydawnictwa czasopism religijnych, religijna radiostacja i telewizja jak również budynki fundacji buddyjskiej oraz buddyjski uniwersytet jak i muzeum buddyjskie. 


Po zwiedzaniu świątyni udacie się w dalszą drogę do Matale, gdzie znajdują się ogrody w których hodowane są egzotyczne przyprawy jak i zioła używane w medycynie ajurwedycznej. W jednym z nich zobaczycie jak rośnie pieprz, wanilia, cynamon, kardamon czy gałka muszkatołowa. Czeka was również krótki, pokazowy masaż ajurwetyczny specjalnymi olejami używanymi w medycynie ajurwedycznej.

 

Następnie udacie się w dalszą drogę do Kandy, ostatniej stolicy Sri Lanki przed okresem kolonizacji wyspy przez Brytyjczyków. Znajduje się tu świątynia Relikwii Zęba Buddy, najważniejsze dla Lankijczyków miejsce kultu.


Po zwiedzaniu, czeka was pokaz tańców w lokalnym teatrze. W programie tańce ludowe z rożnych rejonów Sri Lanki, pokazy żonglerki, chodzenie po rozżarzonych węglach.


Kolacja i 1. i ostatni nocleg w hotelu w Kandy.

 

Dzień Nr. 7.

Poranna msza w Kandy.


Tego dnia będzie okazja aby zwiedzić lokalne szlifiernie kamieni szlachetnych, w tym słynnych na świecie szafirów ze Sri Lanki. W kandy, jak przystało na aglomerację znajdują się outlety markowych firm odzieżowych,  klasyczne zakłady produkujące tkaniny batikowe, czy sklepy z pamiątkami. 


Następnie udacie się do królewskich ogrodów Botanicznych w Peradeniya, gdzie na obszarze ok. 70 ha można obejrzeć ponad 7 tysięcy gatunków różnych drzew, krzewów czy innych roślin.  Zwiedzanie może zająć ok. godziny. Na terenie ogrodów można opcjonalnie wypożyczyć elektryczny pojazd.


Z ogrodów udacie się malowniczą trasą pośród plantacji herbaty do jednej z 1600 fabryk tego jednego z najpopularniejszych na świecie napoi. W czasie wizyty w fabryce herbaty przewidziane jest nie tylko przypatrzenie się procesowi produkcji mieszanek, lecz również można do woli degustować herbaty różnych grup.


Po wizycie w fabryce czekają was spektakularne wodospady „Ramboda falls”. Chętni mogą skorzystać z bezpiecznej kąpieli w rześkich wodach naturalnych basenów kaskadowych.


Po dotarciu do miasta Nuwara Ellia, będzie czas na samodzielne zwiedzanie. W handlowej części znajduje się typowy lankijski bazar, gdzie lokalni kupują wszystko potrzebne w kuchni, od mięsa, poprzez wiele gatunków ryżu, przyprawy, warzywa i egzotyczne owoce.


Nieopodal znajduje się słynny Ball Bazar, gdzie muzułmańscy kupcy zachwalają zimowe i sportowe wyroby tekstylne najlepszych światowych producentów po okazyjnych cenach. Po wizycie w targowej części z okien autokaru można obejrzeć eleganckie fasady budynków znajdujących się w turystycznej części miasta, wybudowane w charakterystycznym wiktoriańskim stylu.


Kolacja i 1. i ostatni nocleg w Nuwara Elliya.

Dzień Nr. 8.

Po śniadaniu wybierzecie się do Ella na krótki trekking na wierzchołek góry zwanej Little Adam’s Peak (Punchi Sri Pada). Góra zawdzięcza swą nazwę podobieństwu do Góry Adama, gdzie corocznie odbywają się pielgrzymki do miejsca, w którym swój odcisk pozostawił olbrzym. Każda z religii przypisuje swym idolom odcisk stopy – chrześcijanie i muzułmanie uważają, że zostawił tam odcisk Adam lub św. Tomasz, podczas gdy buddyści mają pewność, iż jest to odcisk stopy Buddy, podczas gdy hinduiści twierdzą, że odcisk pozostawił Siwa. Wejście i zejście nie zajmie więcej niż godzinę do półtorej.


Po zdobyciu Punch Sri Pade udamy się w drogę do Kataragama, zatrzymując się przy wodospadach Rawany, miejscu gdzie demon więził Sitę, małżonkę Ramy.


W Kataragama znajduje się jeden z najważniejszych ośrodków kultu religijnego wyznawców Buddyzmu, hinduizmu i islamu. Księża obsługujący poszczególne świątynie najprawdopodobniej są potomkami rdzennej ludności Sri Lanki, aborygeni zwani są tutaj Weddami.  Świątynia od dawna była miejscem pielgrzymkowym ludności wyspy jak również Hindusów odbywających swoją podróż religijną na stopach.

   


Kolacja, 1. i ostatni nocleg w Tissamaharama lub okolicach.

Dzień Nr. 9.

Wcześnie rano, udacie się na safari jeepami po drugim co do wielkości parku narodowym na Sri Lance, Ruhunu National Park, popularnie zwanym Yala. Podczas safari można zobaczyć wiele różnych zwierząt, w tym dzikie świnie, bawoły wodne, sambary indyjskie, warany paskowane, warany lądowe, wargacze, słonie elephanus maximus maximus, małpy wąskonose, łasice, króliki, lori wysmukłe, taraje, szakale,  krokodyle błotne i różańcowe, mnóstwo ptactwa wodnego i innego w tym czaple purpurowe, białe i złotawe, bociany, pelikany, ibisy, bilbile, kormorany, kury cejlońskie, drzewice indyjskie, żołny, zimorodki, czyżyki oraz dzioborożce .  Największą atrakcją parku są niezaprzeczalnie lamparty. Te największe koty mieszkające na wyspie lubią się wylegiwać na skałach lub na konarach drzew.


W drodze do Mirissa zwiedzanie Mulkirigala, zwana inaczej Małą Sigirią. Jest to starożytna świątynia buddyjska zbudowana w załomach monolitu skalnego. Można wspiąć się po kamiennych schdach na sam szczyt lub obejrzeć kilka jaskiń z posągami Buddy znajdujących się w dolnej części skały. 


Transfer do Mirissa, kolacja i 1. nocleg (5 noclegów) w Mirissa.

Dzień Nr. 10

Relaks w hotelu na plaży.

Opcjonalnie: Wyprawa dalekomorska na łowienie ryb. Rano specjalnie wyposażoną łodzią wypłyniecie na Ocean Indyjski, aby spróbować swojego szczęścia w dalekomorskim wędkowaniu.


Kolacja i 2. nocleg (5 noclegów) w Mirissa

Dzień Nr. 11

Wczesnym rankiem wyprawa morska – obserwacja wielorybów, płetwali błękitnych i innych ssaków morskich.


Tego dnia odwiedzimy również zaskakującą świątynię buddyjską Wewurukannala. W korytarzach świątyni można ujrzeć drastyczne sceny z życia po śmierci wszystkich niestosujących się do nauk Buddy. Nad labiryntem góruje gigantyczna statua Buddy z końca lat 60. XX w. przyozdobiona światłem wiary w kształcie włoskiego loda ponad głową myśliciela. Do głowy Buddy można dotrzeć klatką schodową, pokrytą w całości muralami przedstawiającymi różne edukacyjne sceny z życia Buddy jak i zwykłych śmiertelników. 


Na zakończenie dnia odwiedzimy Hummanaya, gdzie znajduje się formacja skalna tworząca nad brzegiem oceanu naturalny gejzer z którego na dużą wysokość wytryskują strumienie wody oceanicznej powstałe dzięki działalności fal. Każdemu kolejnemu wytryskowi towarzyszą brawa i głośne salwy śmiechu zgromadzonej wokół anomalii ludności.

Powrót do hotelu, kolacja i 3. nocleg (5 noclegów) w Mirissa.

Dzień Nr. 12

Po śniadaniu rejs łodzią motorową po rzece gdzie można zobaczyć lasy namorzynowe, podpatrzyć codzienne życie ludzi mieszkających przy brzegach rzeki. W okolicznych lasach i w dżungli żyją różne gatunki małp wąskonosych. Można również spotkać warany paskowane, kormorany, zimorodki. Lokalni zastawiają na rzece pułapki na kraby i krewetki. Dzieci korzystają z kąpieli w ciepłych wodach. Można zajrzeć na wyspę cynamonową, gdzie produkowana jest ta popularna przyprawa. W dorzeczu Madu Ganga znajduje się 66 wysp, z czego część jest zamieszkała warto zajrzeć do niewielkiej świątyni buddyjskiej, gdzie codzienne życie wraz z pobieraniem nauk toczą mali mnisi. 


Opcjonalnie można zażyć masażu rybnego w wykonaniu miejscowych karpi.

Po rejsie czeka nas wizyta w wylęgarni żółwi w okolicach Kosgoda. Na jej plażach, w szczególności podczas pełni księżyca znoszą jaja żółwice gatunków żółwi zielonych (jadalnych), skórzastych, ważących do 1 tony o długości do 3 m, oliwkowych, szylkretowych i ogromnych karett. Lankijczycy zbierają jaja i inkubują je w bezpiecznych warunkach, po czym małe żółwie po kilku dniach pobytu w basenach z wodą morską są wypuszczane po zachodzie słońca do Oceanu. W wylęgarniach można zobaczyć żółwie morskie 5 gatunków w różnym wieku.


Po drodze do Galle przy odrobinie szczęścia można zobaczyć rybaków łowiących przy użyciu tradycyjnej metody – siedzą na kiju zadzierzgniętym w dno oceanu trzymając wędkę w ręce.  Takie obrazki można również spotkać w okolicach Welligama po drodze do Mirissa.


Po południu zwiedzanie fortu w Galle, wpisane na listę dziedzictwa ludzkości UNESCO ze względu na atmosferę panującą w mieście, gdzie możemy zaobserwować współistnienie w zgodzie ludzi wielu kultur i religii. Galle to na równi z Colombo kosmopolityczne miasto, które posiada nie pospolitą atmosferę. Z bastionów do oceanu skaczą młodzi Lankijczycy, okoliczne sklepy oferują antyki wyłowione z Oceanu, głównie dzięki barbarzyńskiej działalności Portugalczyków wysyłających statki handlowe na pewną katastrofę wśród pobliskich skał, muzułmańscy jubilerzy zachwalają swoje produkty. Warto zajrzeć do Holenderskiego Kościoła Reformowanego z 1755, gdzie głównym miejscem jest ambona, a katakumby świadczą o przeszłości zamieszkujących Fort Holendrów. Piękne witraże znajdują się w remontowanym kościele Wszystkich Świętych stojącym nieopodal a będącym dziełem Brytyjczyków.

Jungle beach i Japońska Stupa Pokoju

Na zakończenie dnia udamy się do „Jugle Beach”, na urokliwą plażę znajdującą się w cichej zatoce. Aby tam dotrzeć trzeba będzie wspiąć się na górę, powstałą z części Himalajów upuszczonych przez boga – małpę Hanumana podczas ratowania życia Lakshmana, brata Ramy. Na jej szczycie stoi japońska pagoda pokoju o zaskakującym kształcie. Obecnie w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki znajduje się ni mniej niż 80 znaczących obiektów tego typu.

Powrót do hotelu w Mirissa, kolacja, 4. Nocleg (5 noclegów) w Mirissa.

Dzień Nr. 13

Relaks na plaży


5. nocleg w Hotelu w Mirissa. Ostatni nocleg na Sri Lance.

Dzień Nr. 14

Transfer na Lotnisko, Wylot.

Koniec serwisu.  

Wycieczki dostępne cały rok z polskim pilotem / przewodnikiem, w języku angielskim, włoskim i po rosyjsku.