Newsletter


 STRONA GŁÓWNA > CO WARTO OBEJRZEĆ > Wycieczki > Wyprawa od korzeni po teraźniejszość 10 dni

Wyprawa od korzeni po teraźniejszość - Colombo, Mount Lavinia, Pinnawala, Dambulla, Anuradhapura, Mihintale, Aukana, Pollonaruwa, Sigiriya, Matale, Kandy, Peradeniya, Nuwara Elliya, Yala National Park, Galle - 10 dni / 9 nocy.

Colombo Galle Face Green.

Dzień 1.

Po przylocie na lotnisko Bandarnayake w miejscowości Katunayake pod Kolombo zostaniecie państwo powitani przez przewodnika i udekorowani garlandami lokalnych kwiatów. Z lotniska zabierzemy uczestników wyprawy do Colombo, największego miasta na Cejlonie i za razem komercyjnej stolicy wyspy. Podczas wycieczki panoramicznej po Kolombo zobaczymy m. in umiejscowiony w ekskluzywnej dzielnicy zwanej "ogrody Cynamonowe" pomnik i Plac Odzyskania Niepodległości, dwa monumentalne centra kongresowe sprezentowane przez naród chiński (BMICH i Centrum Lotusa), budynek ratusza do złudzenia przypominający Capitolio w Hawanie, lecz w mniejszej skali, barwny bazar Pettah, przedziwną świątynię Gangaramaya nad jeziorem Bera, Wyspę Niewolników, Galle Face Green, ścisłe centrum miasta z wieżami World Trade Center i Bank of Cejlon, kolonialną zabudowę, port handlowy, latarnię morską, świątynie hinduistyczne i kościoły chrześcijańskie jak również meczety.

Miejska plaża

Po zwiedzaniu Kolombo udamy się do wypoczynkowej miejscowości znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie metropolii - Mount Lavinia, gdzie znajduje się piękna plaża oceaniczna usiana kafejkami i restauracjami oferującymi kuchnie całego świata jak również lokalne przysmaki. Kolacja i nocleg w hotelu w Mt. Lavinia.

Mt. Lavinia 

Dzień 2.

Po śniadaniu udamy się do sierocińca słoni w Pinnawala. Znajduje się tam największe na świecie stado słoni azjatyckich elefanus maximus maximus żyjące w niewoli. Obecnie można doliczyć się około 80 sztuk. W zależności od pory dnia kiedy dotrzemy do sierocińca będziemy mogli przyjrzeć się karmieniu młodych słoniątek butelką z mlekiem, jak również samemu spróbować nakarmić malucha (opcjonalnie, ok. 2 USD). W pobliżu znajduje się szpital dla chorych słoni, jak również wielka polana, gdzie te dostojne ssaki dostają codziennie niezliczone ilości wegetariańskiego pokarmu. Wspaniałe zdjęcia ze słoniami gwarantowane. Na terenie sierocińca znajduje się również specjalne stanowisko, gdzie stoją brzemienne słonice czekające na smakołyki od turystów. Specjalnie przygotowane przez obsługę sierocińca półmiski ze świeżymi owocami można nabyć za ok. 2 USD i nakarmić ciężarną słonicę wkładając jej owoce wprost do pyska.

Pinnawala

Po śniadaniu słonie idą do strumienia aby bawić się, myc jak również zaspokoić ogromne pragnienie czystą wodą. Pójdziemy za nimi, lecz po drodze wstąpimy do niezwykłej fabryki wyrobów użytkowych z odchodów słonia. Widok słoni kapiących się w rzece na tle palm kokosowych i bujnej roślinności jest urzekający.  

W okolicach Pinnawela można również zaaranżować safari na grzbiecie słonia (opcjonalnie).

Safari na słoniu.

Po wizycie w sierocińcu słoni udamy się w dość długą drogę - kilka godzin do Dambulla, która będzie naszą bazą wypadową przy zwiedzaniu trójkąta kulturalnego.

Kolacja i nocleg w hotelu w Dambulla.

 

 

Dzień 3.

Po sniadaniu udamy się do kolebki lankijskiej cywilizacji - Anuradhapura, miasta bedącego pierwsza stolicą Sri Lanki a załozonego w IV w. p.n.e. Obecnie Anuradhapura znajduje się na liście dziedzidztwa ludzkości UNESCO. Anuradhapura to ogromny teren, który będziemy zwiedzali cześciowo na piechote ale częściowo za pomocą naszego srodka lokomocji. Znajdują się tu trzy główne kompleksy klasztorne zwiazane z odmiennymi doktrynami buddyjskimi, jak równiez wybudowane przez róznych władców w różnych okresach. Ruwanweliseya to najpopularniejszy wśród współczenych mieszkańców klasztor z białą stupą należący do doktryny buddyzmu Terawada. Abhayagiriya i Jethawanaramaya to z kolei drugie co do wielkości po piramidach egipskich budowle na Świecie ówczesnego czasu reprezentujące inne odmiany buddyzmu w tym Mahayana. Obejrzymy ruiny antycznych królewskich pałaców, baseny bliźniacze służące mnichom buddyjskim do oblucji, kunsztownie rzeźbione statuje Buddy, pełne symboliki kamienie księżycowe. Odwiedzimy również najstarsze historycznie udokumentowane drzewo rosnace na ziemi - ficus religioza, które wyrosło w Anuradhapura z odszczepki figowca pod którym w północnych Indiach oswiecił się Budda.

Ruwanwelisaya, Anuradhapura

Z Anuradhapura udamy się do Mihintale, obecnie świątyni powstałej w miejscu spotkania mnicha Mahindy z królem Tissą, gdzie została przekazana wiedza na temat buddyzmu władcy Sri Lanki w IV w. p. n.e. W drodze powrotnej do Dambulla odwiedzimy Isurumunia - perełkę architektury buddyjskiej, najstarszy klasztor buddyjski na wyspie oraz Aukana, gdzie znajduje się kunsztownie wyrzeźbiona w skale statua Buddy błogosławiącego z V w. n.e.

Mihintale - schody otoczone plumeriami.

Kolacja i nocleg w hotelu w Dambulla.

Dzień 4.

Gal Vihariya

Po śniadaniu udamy się do Polonnaruwa - stolicy Sri Lanki z okresu pomiędzy X a XII w n.e. Po drodze zajrzymy do pracowni rzeźbiarskiej, gdzie mistrzowie fachu wykonują drewniane rzeźby lokalnych bogów, statuy Buddy, meble czy przedmioty użytku codziennego, Warto przypatrzeć się pracy rzeźbiarzy. Tu powstają również maski stosowane na Sri Lance w obrzędach magicznych, do leczenia chorób, odstraszania złych mocy czy w sztukach teatralnych.

maski

Ruiny Polonnaruwa to fascynujący przykład jednej z najlepiej na świecie rozwiniętych cywilizacji wodnych. Obejrzymy ruiny siedmiopiętrowego pałacu króla Parakramabahu, dawny urząd rady ministrów, łaźnie i baseny królewskie, świątynię penisa Sziwy, święty kwadrat ze świątyniami Tupa Rama, Hatadage, Atadage, Vatadage, Nissnkamala Mandapa, Gal Pota (kamienną księgę) i nieznanego pochodzenia świątynię postawioną za pewne w darze od innego narodu. udamy się do Gal Vihara, gdzie znajdują się uznawane za najpiękniejsze na wyspie statuetki Buddy wyrzeźbione w skale. Polonnaruwa znajduje się na liście dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Gal Pota

Po wizycie w Polonnaruwa udamy się do Sigirija, wysokiego na ponad 200 metrów monolitu, gdzie w V w. n.e. król Kassjapa wybudował fortecę. Wysokość do pokonania ok. 200 metrów w pionie, głównie po schodach i ścieżkach. Skała była zamieszkania już od tysiącleci, natomiast najbardziej widocznym efektem działalności człowieka są ruiny miasta z V wieku naszej ery, wraz z zachowanym i do dziś dobrze funkcjonującym systemem hydraulicznym w tym salonami spa i masażów, basenami pływackimi, fontannami, sztucznymi strumieniami, ogrodami kaskadowymi i oczkami wodnymi.  Ze szczytu góry rozciąga się widok na pobliską dżunglę, pola ryżowe, ogrody fontann i baseny, koło których wcześniej przechodziliśmy oraz można zobaczy gigantyczną statuę Buddy w mudrze - przyjdź do mnie nie lękaj się. Po drodze mijamy jaskinie z pozostałościami fresków z okresu panowania króla Kassjapy. Lwia platforma, której niegdyś broniła otwarta paszcza zbudowanego tam kolosalnego lwa (obecnie zostały jedynie łapy z pazurami) otwiera wejście na sam szczyt. Wejście i zejście zajmie nam ok. 2,5-3 godzin, przy czym osoby mające lęk wysokości mogą mieć problemy z dotarciem na sam szczyt.

Platforma lwa z profilu - Sigirija.

Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 5.

Po śniadaniu istnieje możliwość zorganizowania safari jeepami po parku narodowym Minneria lub Eco celem obserwacji stad słoni żyjących na wolności (opcjonalnie). Program nasz skupia się jednak na wizycie w kompleksie świątynnym w Dambulla. Znajdują się tam dwie części - nowoczesna, wybudowana pod koniec XX wieku z gigantyczną staują Buddy w mudrze darmaczakra oraz instalacjami odwzorowującymi uczniów Buddy, sztuczną skała, muzeum buddyjskim i innymi przybytkami. Mnich zarządzający tym przedziwnym wytworem buddyjskiej myśli architektonicznej prowadzi również rozgłośnię radiową, wydawnictwo gazet, stację telewizyjną, fundację oraz uniwersytet buddyjski. Jednak nowoczesna część Dambulla nie jest naszym celem. Udamy się na niewielkie wzniesienie, gdzie w jaskiniach podzielonych na pięć grot znajduje się świątynia buddyjska założono przez króla Wlagambahu w I w. p.n.e. Tam znajduje się 150 statui Buddy i kilkanaście innych statuetek królów i możnowładców lankijskich z różnych epok jak również statuje bogów hinduistycznych oraz liczne statuetki bodhisattwy.

Jaskinie - Dambulla

Po wizycie w Dambulla udamy się do Kandy, lecz po drodze czeka nas wizyta w ogrodach z medycyną ajurwedyczną, gdzie zobaczymy jak rosną egzotyczne przyprawy, owoce i warzywa, zioła i inne składniki lankijskiej diety. W ogrodach ajurwedycznych zobaczymy w jaki sposób wytwarza się z kokosów liny okrętowe, jak lokalne gospodynie przygotowują popularną lankijską przyprawę curry, jak z liści palmowych robi się dachy do domostw, w jaki sposób pozyskuje się todi - płyn palmowy z którego produkowany jest miód palmowy, cukier palmowy czy alkohol lokalny - arak.

Owoc kakaowca.

Zobaczymy również jak pozyskuje się cynamon. Czeka nas również krótki pokazowy masaż z użyciem czerwonego oleju - ponoć panaceum na wszelkie problemy z układem kostnym, reumatyzmem, bólami stawów itp.

Po wizycie w ogrodach i możliwości zakupu specyfików udamy się do pracowni batiku, gdzie artyści tworzą jedyne w swoim rodzaju barwne tkaniny barwione za pomocą specjalnej metody woskowania.

Batik

Po dotarciu do Kandy udamy się na godzinne pokazy tańców ludowych, żonglerki, tańców magicznych wyczynów akrobatycznych, chodzenia po rozżarzonych węglach czy połykania ognia.

Wieczorem, po przedstawieniu udamy się do najświętszego miejsca kultu buddyjskiego na wyspie - Świątyni Zęba Buddy - Sri Dalada Maligawa. Obejrzymy zarówno obiekty świątynne wraz z powstałym w końcu XVI wieku budynkiem, w którym znajduje się najważniejszy na Sri Lance przedmiot - ząb ostatniego Buddy, jak i zobaczymy z zewnątrz królewskie łazienki znajdujące się na brzegu Kandy Lake, zamek królewski oraz przyległy kompleks świątynny z kościołem anglikańskim, protestanckim, świątyniami hinduistycznymi i buddyjskimi. Wizyta w Dalada Maligawe będzie ostatnim punktem programu, po czym nastąpi przejazd do hotelu w Kandy na kolację i nocleg.

Świątynia Zęba Buddy - Sri Dalada Maligawa

Dzień 6.

Po śniadaniu udamy się do Peradenia, gdzie znajdują się Królewskie Ogrody Botaniczne na niespełna godzinna przechadzkę po wspaniałym ogrodzie, gdzie będzie można zobaczy wiele egzotycznych gatunków roślin, także endemity jak i rośliny z różnych miejsc kuli ziemskiej.

Rudawka

Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli sfotografować żyjące tu nietoperze jak i gromadki małp - makaków. W Peradenia Gardens znajdują się również wspaniałe drzewa z indonezyjskiego lasu deszczowego, wiele odmian krotonów, dom orchidei, gdzie można obejrzeć niezliczone gatunki tych roślin. Egzotyczne palmy, ogród japoński, aleje palm kapuścianych przypominające Beverly Hills i wiele innych atrakcji. Po przechadzce po Peradenia Gardens powrót do hotelu, odpoczynek, czas wolny, kolacja i nocleg w hotelu w Kandy.

Dzień 7.

Po śniadaniu udamy się do Nuwara Ellia, górzystego rejonu wyspy, uważanego za najpiękniejszy rejon Sri Lanki. Po drodze wizyta w salonach fabrycznych sprzedających w zaskakująco niskich cenach wyroby Giorgio Armani, Hugo Boss, lacosta itp. czeka nas również wizyta w szlifierni kamieni jubilerskich, w tym szafirów i rubinów. Sri Lanka słynie z najlepszej jakości tych drogocennych kamieni szlachetnych.

Nawaratna - pierścień na szczęście.

W Nuwara Ellia  na plantacjach herbaty postaramy się odszukać tamilskie kobiety - zbieraczki lisi herbacianych, fabrykę herbaty (zwiedzanie i degustacja nieblendowanej herbaty BOP), wodospady, świątynie hinduistyczne, wiktoriańska architektura, wizyta w miasteczku Nuwara Elliya, słynny Baal Bazar gdzie można kupić w zaskakująco niskich cenach markowe bluzy, koszulki, płaszcze, Grand Hotel, pole golfowe, Hill Club, tor wyścigów konnych, Gregory""s Lake. Będziemy na wysokości ok. 1800 m.n.p.m. Niekiedy bywa chłodno, należy zabrać ze sobą na wszelki wypadek cieplejsze rzeczy. Kolacja i nocleg w hotelu w Nuwara Elliya.

Pole herbaciane

Dzień 8.

Relaks w Nuwara Elliya, czas wolny.

Opcjonalnie 1.: Horton Plains (pół dnia).

Horton Plains

Wyruszamy z Nuwara Elliya wczesnym rankiem do Narodowego Parku Horton Plains specjalnie wynajętym vanem lub dżipem. Wyjazd o godzinie 5.00 rano. Na miejsce dojeżdżamy ok. godziny 7.00. Po drodze można podziwiać wspaniałe górskie widoki, plantacje herbaty, życie budzącej się lokalnej społeczności. W parku rozpoczynamy trasę trekingową o długości ok. 8 kilometrów. Przebiega ona przez granicę dżungli i sawanny, niejednokrotnie znajdziemy się na bajecznie kolorowej drodze w środku dżungli, czy pośród traw sawanny Horton Plains. Naszym pierwszym celem jest Mały Koniec Świata, gdzie docieramy po niespełna trzech kilometrach wędrówki. Jest to miejsce nad ponad dwustu metrową przepaścią, gdzie kończy się nasz Świat i widać stąd kolejne Światy. Udajemy się w dalszą drogę, aby dojść do Wielkiego Końca Świata, przepaści o wysokości około 800 metrów. Stamtąd, przy dobrej pogodzie rozpościera się wspaniały widok na jeszcze większą przestrzeń, niż miało to miejsce wcześniej. Po wizycie na obu Końcach Świata czeka nas wędrówka przez zapierające dech w piersiach równiny, krótka, około dwustumetrowa wspinaczka po stromym odcinku trasy do majestatycznych wodospadów Bakersa. Po wodospadach powrót przez równiny na parking. Po drodze będziemy przechodzić przez kilka mostków nad płynącymi tu strumieniami, podziwiać krystalicznie czyste rzeki i małe oczka wodne. Po dotarciu na parking powrót do Nuwara Ellia naszym vanem. (Trekking 10 km). Kolacja i nocleg w hotelu w Nuwara Elliya.

Opcjonalnie 2.: Podróż pociągiem (pół dnia).

Pociąg.

Nuwara Elliiya oferuje zapierające dech w piersiach widoki podczas podróży koleją. Trasa kolejowa w rejonie Nuwara Elliya została uznana przez wielu znawców tematu za najbardziej spektakularną na świecie. Niezliczone tunele, mosty, zapierające dech w piersi krajobrazy, zbocza pokryte lasami sosnowymi, plantacjami herbaty czy ogrodami tarasowymi, klimatyczne stacje kolejowe, gdzie czas zatrzymał się sto lat temu i nie chce mu się ruszać z miejsca to niezapomniane przeżycie. Zorganizowanie przejazdu koleją jest możliwe w połączeniu z wizytą w Korton Plains lub jako oddzielna atrakcja.

Opcjonalnie 3.: Herbata, plantacje, wodospady, truskawki i zamek herbaciany (pół dnia).

Zbieraczka herbaty

Zabierzemy państwa wąskimi dróżkami na plantacje herbaty. Postaramy się pokazać dzień z pracy Tamilów Plantacyjnych. Pruning, opryski, zbieranie herbaty, kontrola jakości na polach, ważenie herbaty w punktach dystrybucyjnych. Odwiedzimy dwa wodospady - St. Clair Falls i Devon Falls, ogromną tamę z hydroelektrownią, zasmakujemy w lokalnych truskawkach oraz udamy się do herbacianego zamku. Wszystko to można (opcjonalnie) połączyć z przejazdem koleją.

Opcjonalnie 4.: Świątynia Gayatri (1,5 godziny).

Wizyta w Świątyni Gayatri podczas hinduistycznej mszy. W Nuwara Elliya znajduje się jedyna na Świecie świątynia bogini Gayatri o pięciu twarzach z dwoma statuami. Warto zajrzeć do tej świątyni wieczorową porą, kiedy odprawiane są hinduistyczne rytuały, w których można samemu wziąć udział. Oprócz świątyni Gayatri znajdują się na terenie mniejsze świątynie poświęcone innym bogom hinduistycznym jak również mauzoleum guru - założyciela świątyni, osoby, która ponoć miała moc uzdrowicielską. W mauzoleum znajduje się również bardzo ciekawe a za razem dziwne muzeum poświęcone osobie niedawno zmarłego guru z eksponatami do niego należącymi. Znajdują się też tam niektóre przedmioty wytworzone przez guru siłą jego umysłu. Ciekawostką jest kolekcja 108 penisów Shivy, otoczaków ze świętej rzeki w Indiach. Wizyta w świątyni Gayatri dostarczy osobliwych wrażeń

.

 

 

Dzień 9.

Po śniadaniu wyjazd z Nuwara Elliya. Będziemy przejeżdżać przez malownicze, nie zamieszkałe tereny Sri lanki aby doliną Elli, jednym z najpiękniejszych krajobrazowo rejonów wyspy dotrzeć na rozłożyste równiny suchej strefy wyspy.

Dolina Elli

Po obiedzie odbiór samochodami z napędem na 4 kola, safari po parku narodowym Yala. W Yala można zobaczyć słonie, dziki, sarny, jelenie, małpy (makaki i greylangery), zające, pawie, bociany, czaple, żołny, zimorodki, papugi, dzioborożce, pytony, kobry ale główną atrakcją są lamparty, które za zwyczaj można spotkać przed zachodem słońca. Po parku poruszamy się otwartym samochodem z napędem na 4 koła (zwykle jest to prosty jeep) z kierowcą. Safari trwa ok. 3 godziny i kończy się ok. 6 wieczorem po zachodzie słońca. Kolacja i nocleg w Tissamaharama.

Lampart w parku Yala (Ruhunu National Park)

Opcjonalnie.: 1 Świątynia Kataragama (3 godziny).

Wizyta w najważniejszej świątyni hinduistycznej na wyspie - Kataragama. Tam przez cały rok ciągną niezliczone pielgrzymki wyznawców wszystkich czterech religii panujących na wyspie, gdyż bóg Kataragama odznacza się niewyobrażalną mocą i spełnia wszelkie prośby wiernych. Oczywiście aby bóg spełnił prośby trzeba odpowiednio poprosić. Stąd też na placu świątynnym zobaczymy całe orszaki wiernych pogrążonych w transie, w epileptycznym tańcu kolam z pawimi piórami, tarzających się w piasku czy chodzących w okół świątyni na klęczkach po wielokroć. Wszystko to przy jazgocie trąbek, rytmie bębnów i okrzykach wprowadzonych w trans uczestników obrzędów. W okolicy znajduje się również stupa buddyjska jak i meczet muzułmański. Pełnia eklektyzmy religijnego.

Pudzia w Kataragama.

Doświadczenie warte przeżycia.

Dzień 10.

Tego dnia wracamy do Kolombo. Po drodze wizyta w Weligama, gdzie przy odrobinie szczęścia będzie można zobaczyć rybaków łowiących ryby siedząc na kijach wbitych w dno oceanu pośród ławic sardynek. Z Welligama malowniczą drogą wzdłuż wybrzeża udamy się do Galle, gdzie zwiedzimy XVII fort wybudowany przez Holendrów i poznamy atmosferę życia w tym najbardziej kosmopolitycznym mieście współczesnej Sri Lanki. Fort znajduje się na liście dziedzictwa ludzkości UNESCO. Transfer malowniczą autostradą na lotnisko lub do hotelu na plaży.

Rybak na żerdzi

Koniec serwisu.