Newsletter


 STRONA GŁÓWNA > CO WARTO OBEJRZEĆ > Wycieczki > Kandy - 1 dzień

Kandy - wycieczka jednodniowa

Wyjazd z hotelu o godzinie 5.30 rano, po czym po dotarciu do Colombo kierujemy się przez Kalaniya Bridge w stronę Kandy, niegdysiejszej stolicy Sri Lanki. Po drodze, w okolicach Gampaha można spróbować najsmakowitszych ananasów, prosto z farmy (w sezonie). Po krótkim postoju w Gampaha udamy się do Kashewgama, miejscowości gdzie rosną drzewa z nerkowcami na chwilę odpoczynku po długiej jeździe. Z Kashewgama będziemy kierować się na wschód wyspy do Pinnawela, sierocińca słoni, gdzie obecnie mieszka ponad 80 słoni Elephanus Maximus. W zależności od pory dnia, będzie można zobaczyć karmienie młodych słoni mlekiem lub kąpiel stada w pobliskiej rzece Ma Oya.  W Pinnawela znajdują się również fabryki papieru z odchodów słoni. Można zobaczy proces produkcji, ciekawe zdjęcia z różnych wydarzeń w życiu słonia, szkielet słonia z mapą czułych punktów. Po wizycie w sierocińcu opcjonalnie można wybrać się na safari na słoniu i kąpiel w rzece wraz ze słoniem – wysokociśnieniowy prysznic z trąby słonia.

 

 

Z Pinnawela udamy się malowniczą drogą A1 wiodącą wśród pól ryżowych, straganów z koszykami wyplatanymi przez najniższą kastę na Sri Lance do ogrodów z ziołami i przyprawami.

Znak drogowy - Uwaga słonie!

Ogrody te to miejsce, gdzie można zobaczyć jak rośnie przysłowiowy pieprz i wanilia, oddać się kilkunasto minutowemu masażowi w wykonaniu adeptów sztuki medycyny ajurwedycznej. Zostaniemy także zaproszeni do szkoły medycyny ajurwedycznej, gdzie dowiemy się, w jaki sposób od wieków na Sri Lance są wyrabiane naturalne lekarstwa ziołowe i jak działają na nasz organizm.

Owoc kakaowca                   Owoce pieprzu czarnego

Po wizycie w ogrodzie z ziołami i przyprawami udamy się w dalszą drogę w głąb wyspy. Będziemy przejeżdżać koło wieży wybudowanej, jako pomnik Kapitana Douzena, inżyniera, który zaprojektował i uczestniczył w budowaniu tej strategicznej dla Anglików drogi. Następnym ciekawym miejscem będzie plantacja herbaty, gdzie zatrzymamy się, aby zobaczy jak wyglądają pola herbaciane na Sri Lance. Z plantacji herbaty po niespełna 15 tu minutach jazdy dotrzemy do fabryki herbaty, gdzie będzie można przyjrzeć się procesowi produkcji herbaty jak również będzie można skosztować wspaniałej BOP i bardzo tanio nabyć wiele różnych gatunków herbaty.

Fabryka herbaty

Po wizycie w wytwórni herbaty udamy się do Peradenia, gdzie znajdują się Królewskie Ogrody Botaniczne na niespełna godzinna przechadzkę po wspaniałym ogrodzie, gdzie będzie można zobaczy wiele egzotycznych gatunków roślin, także endemity jak i rośliny z różnych miejsc kuli ziemskiej. Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli sfotografować żyjące tu nietoperze jak i gromadki małp - makaków. W Peradenia Gardens znajdują się również wspaniałe drzewa z indonezyjskiego lasu deszczowego, wiele odmian krotonów, dom orchidei, gdzie można obejrzeć niezliczone gatunki tych roślin. Egzotyczne palmy, ogród japoński, aleje palm kapuścianych przypominające Beverly Hills i wiele innych atrakcji. Po przechadzce po Peradenia Gardens udamy się do Kandy, niegdysiejszej stolicy królestwa Kandyjskiego.

Mussenda


 

 

Po drodze z okien samochodu można będzie zobaczyć muzeum drogownictwa z maszynami parowymi używanymi onegdaj do budowy drogi Colombo - Kandy. Przy wjeździe do Kandy znajduje się fabryka jedwabiu, której niewątpliwą zaletą jest duży wybór koszulek z wariacjami na temat Sri Lanki. Cena koszulki - ok. 3 zł! Po wizycie w fabryce jedwabiu udamy się na obiad w Senani Restaurant znajdującej się na Upper Lake Drive. Zaletą restauracji są nie tylko smaczne potrawy kuchni europejskiej jak i lokalnej, ale także wspaniały widok z okien na Kandy ze świątynią Reliktu Zęba Buddy - Dalada Maligawe. Po lunchu czeka nas wizyta w kopalni kamieni szlachetnych, gdzie zobaczymy krótki film o metodach wydobycia kamieni szlachetnych na Sri Lance, dowiemy się na temat metod obróbki. Będzie można również obejrzeć wspaniałą kolekcję kamieni szlachetnych i półszlachetnych oraz ew. nabyć kamienie lub wykonywaną z nich biżuterię. Na Upper Lake Drive znajduje się też tradycyjny zakład rzemieślniczy, produkujący wyroby z różnych gatunków lokalnego drewna, do którego wejdziemy z krótką wizytą, po czym udamy się w dół Upper Lake Drive do Świątyni Relikwii Zęba Buddy - Dalada Maligawe. Obejrzymy zarówno obiekty świątynne wraz z powstałym w końcu XVI wieku budynkiem, w którym znajduje się najważniejszy na Sri Lance przedmiot - ząb ostatniego Buddy, jak i zobaczymy z zewnątrz królewskie łazienki znajdujące się na brzegu Kandy Lake, zamek królewski oraz przyległy kompleks świątynny z kościołem anglikańskim, protestanckim, świątyniami hinduistycznymi i buddyjskimi. Wizyta w Dalada Maligawe będzie ostatnim punktem programu, po czym nastąpi przejazd do hotelu na plaży, do którego dotrzemy ok. północy.

Świątynia Zęba Buddy - Sri Dalada Maligawa

Koniec serwisu.