Newsletter


 STRONA GŁÓWNA > CO WARTO OBEJRZEĆ > Wycieczki > Kandy Sigiriya - 2 dni
Kandy Sigirija – 2 dni / 1 noc

Dzień 1.

Wyjeżdżamy z hotelu o godzinie 5.30 rano, aby po przejechaniu przez Colombo zatrzymać się na chwile przy straganach z najlepszymi na Sri Lance ananasami. Z Gampacha będziemy kierować się na wschód wyspy do Pinnawela, sierocińca słoni, gdzie obecnie mieszka ponad 80 słoni Elephanus Maximus Maximus. W zależności od pory dnia, będzie można zobaczyć karmienie młodych słoni mlekiem lub kąpiel stada w pobliskiej rzece Ma Oya.  W Pinnawela znajdują się również fabryki papieru z odchodów słoni. Można zobaczy proces produkcji, ciekawe zdjęcia z różnych wydarzeń w życiu słonia, szkielet słonia z mapą czułych punktów. Po wizycie w sierocińcu opcjonalnie można wybrać się na safari na słoniu i kąpiel w rzece wraz ze słoniem – wysokociśnieniowy prysznic z trąby słonia.

Słonie azjatyckie - Pinnawala 
 
 
Następnie udamy się na plantacje herbaty, gdzie przy odrobinie szczęścia będzie można zobaczy Tamilki zbierające świeże liście herbaty. Z plantacji pojedziemy do pobliskiej fabryki herbaty, gdzie będzie można wejść do pomieszczeń produkcyjnych, aby zobaczyć jak powstaje końcowy produkt – czarna, zielona, złota i srebrna herbata. Na zakończenie będzie można skosztować świeżo przyrządzonej BOP oraz nabyć w przyfabrycznym sklepiku produkty fabryki – ceny bardzo niskie. Po wizycie w fabryce, udamy się do Botanicznych Ogrodów Królewskich w Peradenia na około godzinny spacer wśród egzotycznych gatunków drzew i krzewów, możliwość bliskich spotkań z małpami i nietoperzami.  Z Peradenia udamy się prosto do Kandy na lunch, po czym wstąpimy obejrzeć kolekcje kamieni szlachetnych. Będzie również można zobaczyć krótki film o wydobyciu kamieni szlachetnych i półszlachetnych na Sri Lance. Znajduje się tu też model kopalni kamieni, jak również manufaktura produkująca biżuterię z użyciem kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Po wizycie w „kopalni kamieni” udamy się do Świątyni Zęba Buddy, Dalada Maligawe oraz obejrzymy kompleks świątynny składający się ze świątyni hinduskiej i dwóch kościołów chrześcijańskich. Krótki spacer ulicami Kandy w drodze do YMBA na Upper Lake Drive, gdzie będzie można obejrzeć 45 minutowy pokaz tańców ludowych oraz pokaz chodzenia po ogniu, połykania ognia i smarowania ciała ogniem.  Po pokazach udamy się do hotelu na kolację i nocleg.

Nuwara Elliya - Haputale
 

Dzień 2.

Następnego dnia, po śniadaniu pojedziemy do Matale, gdzie przy odrobinie szczęścia będzie można wejść do największej na Sri Lance Świątyni Hinduskiej – Sri Mutumuriam. W odpowiedniej porze odbywają się tam obrzędy, w których będzie można wziąć udział.

Hinduizm

Po wizycie w Świątyni udamy się do Ogrodów z ziołami i przyprawami, gdzie będzie można zobaczyć jak rośnie pieprz i wanilia, oddać się masażowi jak również nabyć specyfiki. Po wizycie w ogrodzie pojedziemy do Dambulle, gdzie znajduje się złota świątynia buddyjska, której początki datuje się na I wiek naszej ery. Obejrzymy kompleks świątynny u podnóża góry, gdzie znajduje się gigantyczna złota statua Buddy w mudrze darmachakra, jak również mniej imponująca lecz również złotą stupa. Wejście do świątyni na szczycie góry opcjonalne.

Budda w mudrze dharmaczakre.

Po wizycie w świątyni udamy się na lunch do Dambulla, po którym czeka nas wizyta w manufakturze gdzie powstają wyroby z drewna. Przygotowuje się także tam naturalne barwniki do drewna w bardzo ciekawy sposób.  Następnie udamy się do podnóży góry Sigirija, gdzie zacznie się wspinaczka na szczyt. Wysokość do pokonania ok. 200 metrów w pionie, głównie po schodach i ścieżkach. Skała była zamieszkania już od tysiącleci, natomiast najbardziej widocznym efektem działalności człowieka są ruiny miasta z V wieku naszej ery, wraz z zachowanym i do dziś dobrze funkcjonującym systemem hydraulicznym.  Ze szczytu góry rozciąga się widok na pobliską dżunglę, pola ryżowe, ogrody fontann i baseny, koło których wcześniej przechodziliśmy oraz można zobaczy gigantyczną statuę Buddy w mudrze - przyjdź do mnie nie lękaj się. Można zobaczyć po drodze jaskinie z pozostałościami fresków z okresu panowania króla Kassjapy. Lwia platforma otwiera wejście na sam szczyt. Wejście i zejście zajmie nam ok. 2,5-3 godzin, przy czym osoby mające lęk wysokości mogą mieć problemy z dotarciem na sam szczyt.

Sigirija

Po zdobyciu twierdzy udamy się do świątyni buddyjskiej, którą było widać ze szczytu Sigirii, po czym udamy się w długą drogę powrotem do miejsca zamieszkania. Po drodze można obejrzeć fabrykę batików, krótka przerwa na herbatę w Cashewgama, gdzie rosną nerkowce. Wieczorny przejazd przez Colombo, Mt. Lavinia i dalej na południe.

Koniec serwisu.